Długoterminowa Opieka Pielęgniarska
To opieka nad obłożnie i przewlekle chorymi przebywającymi w domu.
- Ul. Saska 61
- Ul. Chrzanowskiego 8A
- Ul. Przewodowa 32
- Ośrodek Hospicjum Domowego ul. Botaniczna 68 A
- tel. 22 350 73 76
- tel. 796 660 821 pielęgniarka naczeln p. Danuta Cerbst
- Ul. Kijowska 11
- Ul. Marszałkowska 111A/5
Pacjenci objęci tą opieką nie wymagają hospitalizacji w oddziałach lecznictwa stacjonarnego i z różnych względów nie chcą lub nie mogą przebywać w zakładach opieki długoterminowej. Z uwagi na istniejące problemy zdrowotne wymagają jednak systematycznej i intensywnej opieki pielęgniarskiej realizowanej we współpracy z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Do pielęgniarskiej opieki długoterminowej mogą być zakwalifikowani pacjenci przewlekle chorzy i niepełnosprawni, niezdolni do samoopieki, którzy w ocenie wg zmodyfikowanej skali Barthel uzyskali od 0 do 40 pkt.
Podstawą objęcia chorego pielęgniarską opieką długoterminową jest:
- wniosek lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub wniosek lekarza prowadzącego pacjenta z oddziału szpitalnego, po zakończonym procesie leczenia w warunkach szpitalnych,
- zgoda pacjenta wyrażona na piśmie,
- kwalifikacja pielęgniarska do objęcia opieką długoterminową domową.
Pielęgniarka opieki długoterminowej zobowiązana jest do współpracy i informowania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarki środowiskowej/rodzinnej, do których pacjent złożył deklaracje wyboru, o rozpoczęciu i zakończeniu udzielania świadczeń. Pielęgniarka informuje również o istotnych zmianach w stanie zdrowia pacjenta, w tym skutkujących brakiem kryteriów zakwalifikowania pacjenta do pielęgniarskiej opieki długoterminowej.
Ważne
- pielęgniarka opieki długoterminowej działa na obszarze o promieniu średnio do 30 km,
- pielęgniarka opieki długoterminowej nie może udzielać świadczeń chorym objętym opieką przez hospicjum domowe, przez inne stacjonarne placówki opieki długoterminowej oraz chorym w ostrej fazie choroby psychicznej.
Czas objęcia chorego opieką jest warunkowany stanem zdrowia pacjenta. Ocena zdrowia pacjenta odbywa się na koniec każdego miesiąca. W przypadku, gdy pacjent uzyskał więcej niż 40 punktów w skali Barthel, NFZ zaprzestaje finansowania usługi za kolejny miesiąc kalendarzowy.